– GOKSiR inspiruje… propozycje dekoracji na Walentynki

Walentynki to święto zakochanych i jak każde święto wprowadza nas w magiczny i urokliwy nastrój. Przenieśmy trochę tej „miłosnej” atmosfery do naszych mieszkań, dzięki gotowym dekoracjom lub podejmijmy wyzwanie i zróbmy coś sami. Niektóre z nich triumfalnie zajmą miejsce obok tych kupionych, inne zaś – z powodzeniem je zastąpią.

Oto kilka propozycji na walentynkowe ozdoby:

1. Lampiony walentynkowe

Potrzebne materiały:

 • słoik,
 • świeczka,
 • klej,
 • nożyczki,
 • kolorowa bibuła lub papier samoprzylepny, brokat i wstążka.

Lampion możesz zrobić na dwa sposoby. Pierwsza wersja to bardzo prosty w wykonaniu lampion z bibuły, który możesz przygotować nawet w ostatniej chwili. Oklej słoik postrzępionymi lub wyciętymi kawałkami bibuły. Z jaśniejszej bibuły możesz wykonać tło, a z ciemniejszej wyciąć różnej wielkości serduszka. Jeśli chcesz, aby lampion dawał dużo światła, wybieraj ogólnie jaśniejsze barwy i nie oklejaj słoika wieloma warstwami bibuły. Włóż do środka świeczkę.

Druga wersja to brokatowy lampion z okienkiem. Za jego wykonanie zabierz się w przeddzień Święta, gdyż ozdoba potrzebuje czasu na wyschnięcie. Z papieru samoprzylepnego wytnij serce takiej wielkości, jakiej ma być okienko lampionu. Przyklej wzór serca na słoik. Pokryj słoik klejem, uważając by przypadkiem nie dostał się pod papierowe serce. Następnie rozprowadź brokat na powierzchni całego słoika. Pozostaw na jeden dzień do wyschnięcia, potem odklej papierowe serce. Na koniec przewiąż słoik u góry ozdobną wstążką i włóż do niego świeczkę.

2. Girlanda z papierowych serc

Potrzebne do wykonania girlandy materiały:

 • papier kolorowy w barwach czerwieni i różu,
 • nożyczki,
 • igła,
 • nitka.

Z papieru wytnij kwadraty (wymiary: 7,5 – 15 cm). Złóż kwadraty na pół, wycinając z nich kształt połówki serca – w ten sposób po rozłożeniu otrzymamy równe serduszko. Nawlecz papierowe serca na nitkę. Możesz zdecydować się na wzór z serc w różnym kolorze lub o różnej wielkości (na zmianę mniejsze i większe). Wykonaj w ten sposób kilka girland i zawieś je na przykład przed oknem na karniszu lub nad łóżkiem. Drugim sposobem mogą być girlandy w poziomie – wtedy wykonaj po dwie dziurki na każdym sercu i przewlecz przez nie sznurek.

3. Walentynkowy wieniec papierowy

Do wykonania tej ozdoby potrzebne są:

 • bibuła (kolory: biel, róż, czerwień),
 • pistolet z gorącym klejem,
 • wykonany ze styropianu lub z gąbki florystycznej szkielet wieńca,
 • drucik florystyczny.

Z bibuły wytnij prostokąty (wymiary: 20 x 12,5 cm) i ułóż je od 4 do 6 sztuk; na wierzchu niech będą te o barwie najjaśniejszej. Składaj je w harmonijkę, której szerokość wynosić będzie od 1,5cm do 3 cm. Przewiąż każdą z harmonijek przez środek drucikiem florystycznym. Drucik dobrze skręć. Nadaj końcom harmonijki kształt owalny poprzez przycięcie ich nożyczkami. Poszczególne warstwy harmonijki oddziel, a następnie uformuj z nich kwiat. Teraz pistoletem z klejem przyklejaj pojedyncze kwiaty do wieńca (jeśli podczas formowania poszczególnych kwiatów zostawiłeś kawałek drucika florystycznego, możesz wbić kwiaty w gąbkę florystyczną). Gotowe!

4. Walentynkowy witraż

To jedna z najprostszych ozdób. Przygotuj poniższe materiały:

 • bibuła prasowana w kolorze czerwonym, ewentualnie też w innych,
 • kartka z bloku technicznego, najlepiej czarna,
 • ołówek,
 • nitka,
 • igła,
 • klej,
 • nożyk.

Narysuj projekt witrażu, czyli serce. Przenieś projekt na czarną kartkę i, zgodnie z rysunkiem, wytnij go. Naklej go teraz na arkusz bibuły, a wystające fragmenty tej ostatniej obetnij. Możesz także połączyć kawałki bibuły w różnych kolorach i ponaklejać je na zakładkę, wypełniając czarny wzór. Przez środek witraża przeciągnij nitkę, na której go zawiesisz. Ozdoba gotowa.

5. Walentynkowe serce-zawieszka

Aby wykonać ten element dekoracyjny, musisz zgromadzić następujące materiały:

 • klej używany zwykle podczas wykonywania ozdób techniką decoupage,
 • wykonany z pleksi kształt serca,
 • farba akrylowa (posłuży ona do tła),
 • obrazek na serwetce lub na papierze ryżowym (będzie on głównym elementem we wnętrzu zawieszki),
 • płaski syntetyczny pędzel do kleju,
 • wstążka z satyny,
 • klej (zwykły),
 • nożyczki,
 • wstążeczka do zawieszenia,
 • mała gąbka do tapowania (osadzona na drewnianym patyczku).

Najpierw, pamiętając o wypukłej powierzchni serca, wybierz motyw. Nie musi nim być koniecznie tradycyjne serce, może być też np. księżyc, kwiat lub jakieś zwierzę. Po każdej stronie serduszka może znaleźć się inny motyw, nie musisz powtarzać tego samego. Jeśli wykonujesz tę ozdobę po raz pierwszy, zastanów się raczej nad mniejszym obrazkiem – będzie Ci łatwiej nałożyć nań warstwę kleju. Nie zaczynaj kleić, zanim nie przyłożysz motywu i nie sprawdzisz w ten sposób, jak przedstawia się on po drugiej stronie ozdoby.

Wybrany już motyw wydrzyj z papieru ryżowego/z serwetki, a następnie – powoli i starannie – dopasuj go do serduszka. Staraj się, aby żaden z fragmentów obrazka nie wystawał.

6. Walentynkowe gałązki

Potrzebne będą:

 • papier techniczny w odcieniach czerwieni lub różu (lub dowolnym innym kolorze – co serce podpowiada!),
 • ozdobny sznurek,
 • dekoracyjne ptaszki na klipsie,
 • gałęzie (np. z parku lub ogrodu),
 • biała farba w sprayu,
 • dzbanek lub wazon,
 • gazety.

Na początek wybierz się na spacer i zbierz kilka gałęzi, najlepiej takich o podobnej wielkości. Upewnij się, że nie są zbyt suche – w przeciwnym razie łatwo mogą się połamać. Po powrocie do domu delikatnie oczyść gałęzie, wyłóż je na gazety i pokryj farbą w sprayu (mogą być potrzebne dwie warstwy). Gdy farba wyschnie, przyczep ozdobne ptaszki. Zadbaj o ich odpowiednie rozmieszczenie, tak by nie były zbyt blisko siebie.

Teraz pozostało już tylko przygotować nasze serduszka. Wytnij kształty z papieru technicznego, a następnie przygotuj serduszkowe pary, które połączysz w jedno (to prawdziwie walentynkowe dekoracje!). W tym celu zrób pionowe nacięcia: w jednym z serc od dołu, w drugim – od góry, w taki sposób, by pasowały do siebie jak puzzle. Serce nacięte od dołu przewiąż sznurkiem, zawiąż supeł na końcu, a u góry zostaw długi, luźny kawałek sznurka. Złóż oba serduszka, zawiąż pętelkę na pozostałej części sznurka i porozwieszaj gotowe ozdoby na gałązkach.

7. Serce z puzzli

To miłosna układanka, którą wykonasz błyskawicznie – przyda się, jeśli szukasz walentynkowej dekoracji na ostatnią chwilę i… akurat masz pod ręką pudełko z puzzlami.

Do jej wykonania potrzebne będą jedynie:

 • puzzle,
 • klej montażowy,
 • farba w sprayu w wybranym przez Ciebie kolorze,
 • wstążka,
 • gazety.

Na samym początku wyłóż puzzle na gazety i pokryj z dwóch stron farbą w sprayu. Jeśli wzór na puzzlach nadal będzie się przebijał, konieczne będzie nałożenie drugiej warstwy. Następnie tak przygotowane fragmenty układanki ułóż w kształt serca i sklej klejem montażowym. Wykorzystaj tyle puzzli, by mieć pewność, że Twoja walentykowa dekoracja będzie wystarczająco stabilna. Całość przewiąż wstążką – możesz zawiązać ją w ozdobną kokardkę lub zostawić dużą pętlę, by tak przygotowane serce dało się zawiesić w dowolnym miejscu.

Walentynki to święto zakochanych i jak każde święto wprowadza nas w magiczny i urokliwy nastrój. Przenieśmy trochę tej „miłosnej” atmosfery do naszych mieszkań, dzięki gotowym dekoracjom lub podejmijmy wyzwanie i zróbmy coś sami. Niektóre z nich triumfalnie zajmą miejsce obok tych kupionych, inne zaś – z powodzeniem je zastąpią.

Oto kilka propozycji na walentynkowe ozdoby:

1. Lampiony walentynkowe

Potrzebne materiały:

 • słoik,
 • świeczka,
 • klej,
 • nożyczki,
 • kolorowa bibuła lub papier samoprzylepny, brokat i wstążka.

Lampion możesz zrobić na dwa sposoby. Pierwsza wersja to bardzo prosty w wykonaniu lampion z bibuły, który możesz przygotować nawet w ostatniej chwili. Oklej słoik postrzępionymi lub wyciętymi kawałkami bibuły. Z jaśniejszej bibuły możesz wykonać tło, a z ciemniejszej wyciąć różnej wielkości serduszka. Jeśli chcesz, aby lampion dawał dużo światła, wybieraj ogólnie jaśniejsze barwy i nie oklejaj słoika wieloma warstwami bibuły. Włóż do środka świeczkę.

Druga wersja to brokatowy lampion z okienkiem. Za jego wykonanie zabierz się w przeddzień Święta, gdyż ozdoba potrzebuje czasu na wyschnięcie. Z papieru samoprzylepnego wytnij serce takiej wielkości, jakiej ma być okienko lampionu. Przyklej wzór serca na słoik. Pokryj słoik klejem, uważając by przypadkiem nie dostał się pod papierowe serce. Następnie rozprowadź brokat na powierzchni całego słoika. Pozostaw na jeden dzień do wyschnięcia, potem odklej papierowe serce. Na koniec przewiąż słoik u góry ozdobną wstążką i włóż do niego świeczkę.

2. Girlanda z papierowych serc

Potrzebne do wykonania girlandy materiały:

 • papier kolorowy w barwach czerwieni i różu,
 • nożyczki,
 • igła,
 • nitka.

Z papieru wytnij kwadraty (wymiary: 7,5 – 15 cm). Złóż kwadraty na pół, wycinając z nich kształt połówki serca – w ten sposób po rozłożeniu otrzymamy równe serduszko. Nawlecz papierowe serca na nitkę. Możesz zdecydować się na wzór z serc w różnym kolorze lub o różnej wielkości (na zmianę mniejsze i większe). Wykonaj w ten sposób kilka girland i zawieś je na przykład przed oknem na karniszu lub nad łóżkiem. Drugim sposobem mogą być girlandy w poziomie – wtedy wykonaj po dwie dziurki na każdym sercu i przewlecz przez nie sznurek.

3. Walentynkowy wieniec papierowy

Do wykonania tej ozdoby potrzebne są:

 • bibuła (kolory: biel, róż, czerwień),
 • pistolet z gorącym klejem,
 • wykonany ze styropianu lub z gąbki florystycznej szkielet wieńca,
 • drucik florystyczny.

Z bibuły wytnij prostokąty (wymiary: 20 x 12,5 cm) i ułóż je od 4 do 6 sztuk; na wierzchu niech będą te o barwie najjaśniejszej. Składaj je w harmonijkę, której szerokość wynosić będzie od 1,5cm do 3 cm. Przewiąż każdą z harmonijek przez środek drucikiem florystycznym. Drucik dobrze skręć. Nadaj końcom harmonijki kształt owalny poprzez przycięcie ich nożyczkami. Poszczególne warstwy harmonijki oddziel, a następnie uformuj z nich kwiat. Teraz pistoletem z klejem przyklejaj pojedyncze kwiaty do wieńca (jeśli podczas formowania poszczególnych kwiatów zostawiłeś kawałek drucika florystycznego, możesz wbić kwiaty w gąbkę florystyczną). Gotowe!

4. Walentynkowy witraż

To jedna z najprostszych ozdób. Przygotuj poniższe materiały:

 • bibuła prasowana w kolorze czerwonym, ewentualnie też w innych,
 • kartka z bloku technicznego, najlepiej czarna,
 • ołówek,
 • nitka,
 • igła,
 • klej,
 • nożyk.

Narysuj projekt witrażu, czyli serce. Przenieś projekt na czarną kartkę i, zgodnie z rysunkiem, wytnij go. Naklej go teraz na arkusz bibuły, a wystające fragmenty tej ostatniej obetnij. Możesz także połączyć kawałki bibuły w różnych kolorach i ponaklejać je na zakładkę, wypełniając czarny wzór. Przez środek witraża przeciągnij nitkę, na której go zawiesisz. Ozdoba gotowa.

5. Walentynkowe serce-zawieszka

Aby wykonać ten element dekoracyjny, musisz zgromadzić następujące materiały:

 • klej używany zwykle podczas wykonywania ozdób techniką decoupage,
 • wykonany z pleksi kształt serca,
 • farba akrylowa (posłuży ona do tła),
 • obrazek na serwetce lub na papierze ryżowym (będzie on głównym elementem we wnętrzu zawieszki),
 • płaski syntetyczny pędzel do kleju,
 • wstążka z satyny,
 • klej (zwykły),
 • nożyczki,
 • wstążeczka do zawieszenia,
 • mała gąbka do tapowania (osadzona na drewnianym patyczku).

Najpierw, pamiętając o wypukłej powierzchni serca, wybierz motyw. Nie musi nim być koniecznie tradycyjne serce, może być też np. księżyc, kwiat lub jakieś zwierzę. Po każdej stronie serduszka może znaleźć się inny motyw, nie musisz powtarzać tego samego. Jeśli wykonujesz tę ozdobę po raz pierwszy, zastanów się raczej nad mniejszym obrazkiem – będzie Ci łatwiej nałożyć nań warstwę kleju. Nie zaczynaj kleić, zanim nie przyłożysz motywu i nie sprawdzisz w ten sposób, jak przedstawia się on po drugiej stronie ozdoby.

Wybrany już motyw wydrzyj z papieru ryżowego/z serwetki, a następnie – powoli i starannie – dopasuj go do serduszka. Staraj się, aby żaden z fragmentów obrazka nie wystawał.

6. Walentynkowe gałązki

Potrzebne będą:

 • papier techniczny w odcieniach czerwieni lub różu (lub dowolnym innym kolorze – co serce podpowiada!),
 • ozdobny sznurek,
 • dekoracyjne ptaszki na klipsie,
 • gałęzie (np. z parku lub ogrodu),
 • biała farba w sprayu,
 • dzbanek lub wazon,
 • gazety.

Na początek wybierz się na spacer i zbierz kilka gałęzi, najlepiej takich o podobnej wielkości. Upewnij się, że nie są zbyt suche – w przeciwnym razie łatwo mogą się połamać. Po powrocie do domu delikatnie oczyść gałęzie, wyłóż je na gazety i pokryj farbą w sprayu (mogą być potrzebne dwie warstwy). Gdy farba wyschnie, przyczep ozdobne ptaszki. Zadbaj o ich odpowiednie rozmieszczenie, tak by nie były zbyt blisko siebie.

Teraz pozostało już tylko przygotować nasze serduszka. Wytnij kształty z papieru technicznego, a następnie przygotuj serduszkowe pary, które połączysz w jedno (to prawdziwie walentynkowe dekoracje!). W tym celu zrób pionowe nacięcia: w jednym z serc od dołu, w drugim – od góry, w taki sposób, by pasowały do siebie jak puzzle. Serce nacięte od dołu przewiąż sznurkiem, zawiąż supeł na końcu, a u góry zostaw długi, luźny kawałek sznurka. Złóż oba serduszka, zawiąż pętelkę na pozostałej części sznurka i porozwieszaj gotowe ozdoby na gałązkach.

7. Serce z puzzli

To miłosna układanka, którą wykonasz błyskawicznie – przyda się, jeśli szukasz walentynkowej dekoracji na ostatnią chwilę i… akurat masz pod ręką pudełko z puzzlami.

Do jej wykonania potrzebne będą jedynie:

 • puzzle,
 • klej montażowy,
 • farba w sprayu w wybranym przez Ciebie kolorze,
 • wstążka,
 • gazety.

Na samym początku wyłóż puzzle na gazety i pokryj z dwóch stron farbą w sprayu. Jeśli wzór na puzzlach nadal będzie się przebijał, konieczne będzie nałożenie drugiej warstwy. Następnie tak przygotowane fragmenty układanki ułóż w kształt serca i sklej klejem montażowym. Wykorzystaj tyle puzzli, by mieć pewność, że Twoja walentykowa dekoracja będzie wystarczająco stabilna. Całość przewiąż wstążką – możesz zawiązać ją w ozdobną kokardkę lub zostawić dużą pętlę, by tak przygotowane serce dało się zawiesić w dowolnym miejscu.

Back to top
[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...