– Dodatek osłonowy dla polskich rodzin!

Celem dodatku osłonowego ma być zapewnienie wsparcia dla gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów energii oraz w pokryciu powiązanych z nimi rosnących cen żywności. Dodatek będzie stanowił wsparcie finansowe, jak również zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego czy socjalnego.

Jest to forma pomocy, która obejmie prawie połowę wszystkich gospodarstw domowych w Polsce czyli około 7 mln. Założono, że 4 mld złotych zostanie przeznaczone na ten cel.

Jeśli dochody Twojego gospodarstwa nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym, wskazany dodatek będzie Ci przysługiwał.

Jak przedstawiają się dopłaty w ramach dodatku osłonowego:

• Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Zasada złotówka za złotówkę

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Jak otrzymać dodatek osłonowy?

Złóż wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku.
Wnioski o dodatek osłonowy będzie można składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w 2 równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożą wniosku w do końca stycznia, nadal będą mogli ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.
*Kwota dofinansowania uzależniona od źródła ogrzewania

Jeśli jesteś zainteresowany złożeniem takiego wniosku zapraszamy już od 10 stycznia 2022 r.