– Za nami premiera mobilnego questu poświęconego Ignacemu Kamińskiemu

21 października 2023 roku w pochmurne, ale jak na tę porę roku, ciepłe przedpołudnie miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie – premiera MOBILNEGO QUESTU POŚWIĘCONEGO IGNACEMU KAMIŃSKIEMU w darmowej aplikacji ActionTrack, które zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego w ramach realizacji zadania projektowego pn. Genialny samouk – Ignacy Kamiński, lokalny patriota, znakomity rzeźbiarz i urodzony gawędziarz.

Celem questu było: uczczenie 140 rocznicy urodzin Ignacego Kamińskiego, przede wszystkim jednak upowszechnienie wiedzy o jego życiu, działalności i twórczości a także pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego jako elementu kultury lokalnej.

Za opracowanie i przeprowadzenie questu na podstawie materiałów udostępnionych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego odpowiadała Fundacja Good Culture.

Quest zawiera zadania nawiązujące do osoby Ignacego Kamińskiego – genialnego rzeźbiarza, wspaniałego gawędziarza, człowieka zasłużonego dla Gminy Witonia, regionu
i Ojczyzny. Pytania questowe pokazują, że patriotyzm Ignacego Kamińskiego, to nie tylko praca na rzecz dobra całego narodu, ale także aktywna działalność wśród lokalnej społeczności, przełamywanie barier i przeciwności.

Do premiery questu zgłosiło swój udział aż 11 drużyn: 2, 3 i 4 osobowych (dzieci, młodzież i osoby dorosłe). Były to drużyny: rodzinne, uczniów Szkoły Podstawowej

im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni, seniorów z „Kluby Seniora+” i uczestników Klubu Samopomocy „Stara Szkoła”, pracowników samorządowych, pomocy społecznej i radnych.

Uczestnicy premiery questu zaopatrzeni w telefony komórkowe, na które pobrali aplikację AtionTrack, po instruktażu osoby z Fundacji Good Culture sprzed siedziby Biblioteki udali się na wytyczony szlak. Spacerując ulicami Witoni, rozwiązywali zadania, które przywracały pamięć o Ignacym Kamińskim.

Chociaż pogoda płatała figla, opady deszczu nie przeszkodziły uczestnikom questu w rozwiązywaniu zagadek i co najważniejsze wszystkim dopisywały dobre humory.

Drużyny po dotarciu na metę a przed ogłoszeniem wyników questu udały się na słodki poczęstunek. Tutaj też nie zabrakło emocji i rozmów o wydarzeniu, w którym odważyli się uczestniczyć.

W wyniku rozgrywki questowej dwie pierwsze drużyny osiągnęły jednakową ilość punktów i przystąpiły do dodatkowego zadania rozstrzygającego o pierwszym miejscu. Decyzją Organizatora nagrodzono 3 drużyny, które otrzymały największą ilość punktów. Nagrody drużynom zostaną wręczone podczas podsumowania projektu.

Wszyscy uczestnicy premiery mobilnego questu otrzymali pamiątkowe dyplomy, gadżety promujące projekt i słodkość w postaci czekolady.

Bibliotekarze Biblioteki Publicznej Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego serdecznie dziękują uczestnikom premiery mobilnego questu, że mimo jesiennej, deszczowej aury, sobotnie przedpołudnie poświęcili na spotkanie z lokalną historią i jej bohaterem Ignacym Kamińskim. Podziękowania kierujemy do wszystkich osób i instytucji wspomagających nas w przeprowadzeniu wydarzenia.

Dla  Biblioteki Publicznej Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego, organizatora mobilnego questu i realizatora projektu pn. Genialny samouk – Ignacy Kamiński, lokalny patriota, znakomity rzeźbiarz i urodzony gawędziarz był to moment bardzo szczególny.

Udział w wydarzeniu tak wielu osób, w tak różnym wieku i o tak zróżnicowanej aktywności zawodowej to dowód na to, że można:

a/ wzmocnić więzi międzypokoleniowe i ugruntować poczucie tożsamości mieszkańców Gminy Witonia tworzących lokalne dziedzictwo kulturowe a tym samym polskie dziedzictwo regionu,

b/ przywrócić w świadomości lokalnej zapomnianego bohatera – Ignacego Kamińskiego,

c/ rozbudzić zainteresowania lokalną historią, także historią regionu a tym samym i Polski.

Zainteresowanych mobilnym questem informujemy, że nadal będzie można  poznawać historię Ignacego Kamińskiego – lokalnego patrioty, człowieka oświeconego, oczytanego, obdarzonego nieprzeciętnym talentem artystycznym, na swoich telefonach.
O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

Wyżej wymienione materiały zostaną udostępnione na wolnej licencji CC BY.

Back to top
[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...