– Dożynki Gminno-Parafialne … zapraszamy do galerii zdjęć

Czas podziękowania za plony, czyli Dożynki Parafialno-Gminne w Gminie Witonia odbyły się w dniu 4 września 2022. O godz. 11:45 wyruszył korowód dożynkowy, w tym Poczet Sztandarowy Koła Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej, Orkiestra Dęta OSP, starostowie dożynek, zaproszeni goście, gospodarz gminy, komitety wieńcowe.

Chleb z tegorocznych plonów oraz wieńce dożynkowe przyniesione przez  starościnę Marlenę Suskę oraz Jakuba Kubiaka zostały przywitane i wprowadzone przez księdza Proboszcza Bogdana Skórę do kościoła, gdzie  w trakcie Mszy Świętej w intencji rolników zostały poświęcone. Po mszy sprzed kościoła ruszył  tradycyjny korowód dożynkowy, który poprowadziła Orkiestra Dęta OSP. Na boisku SP nastąpiła część obrzędowo-artystyczna. Głos zabrała  dyrektor GOKSiR p. Magdalena Kluska witając wszystkich zaproszonych gości oraz dokonując uroczystego otwarcia. Następnie nastąpiła część obrzędowa. Na ręce Wójta Gminy, starostowie dożynek, jak nakazuje tradycja wręczyli upieczony z tegorocznej mąki chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia, radości, sytości i szczęścia prosząc, aby jako gospodarz gminy dzielił go równo i sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło. Przyjmując chleb, upieczony z tegorocznych ziaren Wójt Gminy wyraził uznanie i podziękował rolnikom za trud i całoroczną pracę. Zgodnie z tradycją jako znak gościnności, przyjaźni i wspólnoty, dożynkowy chleb podzielono między wszystkich obecnych.

Pan Wójt wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz podziękował starostom, księdzu proboszczowi Bogdanowi Skórze, orkiestrze OSP, strażakom, pocztom sztandarowym, komitetom organizacyjnym za przygotowanie wieńcy (w tym roku wieńce przygotowały sołectwa: Anusin, Romartów, Gledzianówek, Szamów, Gołocice, Oraczew, Gledzianów, Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Witońskiej, Klub Samopomocy „Stara Szkoła”, Klub Seniora + w Witoni), Kołom Gospodyń za przygotowanie potraw, instytucjom wspierających organizację Dożynek (Klub samopomocy Stara Szkoła, Dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej w Witoni, Dyrekcji GOKSIR w Witoni, Radnym, Sołtysom, Pracownikom Gminy, sponsorom p. Stanisławowi Katuszy i p. Romanowi Kuleszy, występującym zespołom: Dziecięcym Zespołom Śpiewaczym, zespołowi „Witonianki”, który w tym roku obchodził jubileusz 40-lecia działalności.

Po części oficjalnej dożynek odbyła się część artystyczna, podczas której wystąpili m.in.: Zespół śpiewaczy „Witonianki”, Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Łęczycanie” działająca przy Domu Kultury w Łęczycy, Orkiestra Dęta OSP Witonia, Zespoły działające przy GOKSIR w Witoni: dziecięcy „Witonianki” i młodzieżowy „Mirabelki” oraz solistki Julia Banasiak i Natalia Baranowska, Kapela Folklorystyczna „Ozorkowianie”. Publiczność do końca imprezy bawił zespół „FOX” i zespół „LenArt”.

Podczas dożynek można było skosztować kiełbasy i kaszanki z grilla oraz pysznych ciast i potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Romartowie, Gołocicach, Gledzianówku i Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Witońskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z miodem przygotowane przez lokalnych pszczelarzy, wyroby rękodzielnicze przygotowane przez Klub Samopomocy „Stara Szkoła”, stoisko Biblioteki Publicznej Gminy Witonia. Najmłodsi uczestnicy również mogli znaleźć coś dla siebie: liczne dmuchańce, trampoliny, stoiska z lodami, popcornem, watą cukrową oraz zabawkami. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała świętowaniu.

Autor: GOKSIR w Witoni

Back to top
[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] „Walentynka” – Biblioteka Publiczna Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego zaprasza do udziału w konkursie plastycznym Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] „Walentynka” – Biblioteka Publiczna Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego zaprasza do udziału w konkursie plastycznym Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] „Walentynka” – Biblioteka Publiczna Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego zaprasza do udziału w konkursie plastycznym Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] „Walentynka” – Biblioteka Publiczna Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego zaprasza do udziału w konkursie plastycznym Więcej...