– „Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami” Marta Strzelecka

Bohaterkami książki są wychowane w szlacheckich dworkach kobiety, które żyją na pograniczu starego i nowego świata. Wszystko wokół się zmienia, ziemianki nie mogą już żyć tak, jak ich matki i babki.

Początek XX wieku, powoli zaczynają się zacierać podziały społeczne. Zmniejsza się też przepaść między światem kobiet wychowanych we dworach a światem chłopek. Ziemianki zaczynają pracować. Nie chcą wieść pasożytniczego życia, nie chcą być na każdym kroku zależne od mężczyzn. Chcą być potrzebne, chcą o sobie decydować.

Książka „Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami” Marty Strzeleckiej przedstawia historię prawdziwą. Oto szkoła w Nałęczowie. Szkoła dla kobiet z różnych klas społecznych, choć głównie dla chłopek. Rolę nauczycielek pełnią właśnie ziemianki. Uczą inne kobiety, jak prawidłowo prowadzić gospodarstwo, jak nauczyć się zarządzać i decydować, mieć własne zdanie i realizować własne plany.

Publikacja powstała na bazie rozmów autorki przeprowadzonych z potomkami tych, które uczyły, i tych, które były adeptkami szkoły. Wywiady, lektura międzywojennych gazet i poszukiwania w archiwach sprawiły, że bohaterki książki stały się nie postaciami papierowymi, ale prawdziwymi. Autorka sprawiła, że czytelnik może je zrozumieć, wniknąć w ich mentalność i sposób myślenia. Jest to ciekawy dokument ukazujący nie tylko zacieranie się różnic, ale i mentalne zbliżenie kobiet z różnych sfer, narodziny kobiecej solidarności ponad podziałami.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/ziemianki-co-panie-z-dworow-laczylo-z-chlopkami-marta-strzelecka-p-1889662.html?q=ziemianki.+co+panie+z+dwor%f3w+%b3%b1czy%b3o+z+ch%b3opkami&sgtype=prodonecol

Back to top
[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] „Walentynka” – Biblioteka Publiczna Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego zaprasza do udziału w konkursie plastycznym Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] „Walentynka” – Biblioteka Publiczna Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego zaprasza do udziału w konkursie plastycznym Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] „Walentynka” – Biblioteka Publiczna Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego zaprasza do udziału w konkursie plastycznym Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] „Walentynka” – Biblioteka Publiczna Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego zaprasza do udziału w konkursie plastycznym Więcej...