– „Tajemnica z Auschwitz” Nina Majewska-Brown

„Tajemnica z Auschwitz” Niny Majewskiej-Brown to książka oparta na faktach. Historia, która została tu opisana, jest mocno kontrowersyjna i trudno o jednoznaczną jej ocenę. Bohaterka Stefania Stawowy to żona dowódcy oddziału partyzanckiego AK.

Gestapowcy poszukiwali męża kobiety, ukrywającego się w domowej skrytce. Ponieważ go nie znaleźli, aresztowali jego żonę. Stefania znalazła się w Auschwitz. Historia została spisana na podstawie opowieści córki Stefanii, która o całe zło oskarżyła swego ojca. Pozwolił, by żona cierpiała za niego. Sprawa nie jest jednak tak jednoznaczna. Co, jeśli żołnierz AK wyszedłby ze swej kryjówki? Zapewne by zginął. Co stałoby się z jego żoną? Chyba nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Stefania przeszła przez piekło kilku obozów koncentracyjnych. Doświadczyła nieludzkich warunków życia, głodu, pracy ponad siły. Przetrwała. Siły dodawała jej myśl o dzieciach, które były jeszcze takie małe… W obozie poznała Jürgena, strażnika-esesmana. Pomógł jej przetrwać. On też pozostawił w domu dwie małe córeczki. Zbliżyli się do siebie. To kolejna sprawa niepoddająca się jednoznacznej ocenie. Trudna wojenna miłość czy przesłodzona historia, aby za wszelką cenę nadać zbrodniarzowi ludzką twarz?

Obraz nakreślony ręką autorki zbieżny jest ze wspomnieniami córki Stefanii, nie wiadomo jednak naprawdę, co o swym mężu oraz o Jürgenie myślała sama bohaterka. Prawdziwa Stefania nie żyje, nie ma więc możliwości konfrontacji. Jedno jest pewne. W tej wojnie tak często najwyższą cenę za wolność płaciły również kobiety.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/tajemnica-z-auschwitz-nina-majewska-brown-p-1637136.html?q=tajemnica+z+auschwitz&sgtype=prodonecol

Back to top
[INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Torowej, Budek i Kostusina Więcej...         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Dworcowej i ul. Królewskiej Więcej...[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [PROMOCJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Rodzinnie, aktywnie, wesoło – półkolonie w Gminie Witonia Więcej...         [INFORMACJA] Nowy harmonogram odbioru odpadów Więcej...         [INFORMACJA] Dalsze informacje w sprawie inwestycji „Budowa przedszkola w Witoni" Więcej...                         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Torowej, Budek i Kostusina Więcej...         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Dworcowej i ul. Królewskiej Więcej...[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [PROMOCJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Rodzinnie, aktywnie, wesoło – półkolonie w Gminie Witonia Więcej...         [INFORMACJA] Nowy harmonogram odbioru odpadów Więcej...         [INFORMACJA] Dalsze informacje w sprawie inwestycji „Budowa przedszkola w Witoni" Więcej...                         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Torowej, Budek i Kostusina Więcej...         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Dworcowej i ul. Królewskiej Więcej...[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [PROMOCJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Rodzinnie, aktywnie, wesoło – półkolonie w Gminie Witonia Więcej...         [INFORMACJA] Nowy harmonogram odbioru odpadów Więcej...         [INFORMACJA] Dalsze informacje w sprawie inwestycji „Budowa przedszkola w Witoni" Więcej...                         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Torowej, Budek i Kostusina Więcej...         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Dworcowej i ul. Królewskiej Więcej...[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [PROMOCJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Rodzinnie, aktywnie, wesoło – półkolonie w Gminie Witonia Więcej...         [INFORMACJA] Nowy harmonogram odbioru odpadów Więcej...         [INFORMACJA] Dalsze informacje w sprawie inwestycji „Budowa przedszkola w Witoni" Więcej...