– „Niektórzy lubią poezję…”

W dniu 13 kwietnia 2023 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Witonia obyły się szkolne eliminacje etapu gminnego XLIV edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”, którego organizatorem jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.

W regulaminie konkursu czytamy:

„Rok 2023 Senat RP uhonorował imieniem wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej w 100. rocznicę urodzin. Natomiast Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin pisarza.” Utwory Wisławy Szymborskiej, jak i Aleksandra Fredry nieustannie inspirują, często stanowią odpowiedź na najważniejsze pytania, tematy które poruszają  są wciąż aktualne, zaś forma jaką się posługiwali ciągle zachwyca mistrzostwem. Podczas tegorocznej edycji dzieci i młodzież prezentują właśnie ich utwory.

W zmaganiach konkursowych na etapie gminnym  wzięło udział 33 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni spośród  których komisja konkursowa w składzie: p. Jolanta Łuczak, p. Urszula Tomczak, p. Jolanta Pawlak, p. Jolanta Witczak, p. Bożena Kuś, p. Jolanta Pawlak (bibliotekarz) wyłoniła najlepszych recytatorów i przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii klas I-III

I miejsce – Kłosińska Hanna kl. II

II miejsce – Budner Lena kl. Ia

III miejsce – Antczak Nikola kl. II

Wyróżnienia:  Osowska Agata kl. Ib, Zachwieja Lena kl. II, Olga Florczyk kl. III

w kategorii klas IV-VI

I miejsce – Tomes Anna kl. Va

II miejsce – Szulczewska Natalia kl. Vb

III miejsce – Domańska Julia kl. Vb

Wyróżnienia: Stawińska Julia kl. IV, Borkowski Jakub kl. VI

w kategorii klas VII-VIII

I miejsce – Kłosińska Maria kl. VIIa

II miejsce – Głogowska Oliwia kl. VIIb

III miejsce – Kaczorowski Stanisław kl. VIII

Wyróżnienie: Dąbrowska Zuzanna kl. VIIa

Do etapu powiatowego, który odbędzie się 27 kwietnia 2023 r., w godz. 9:00-13:30 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zakwalifikowały się osoby z każdej kategorii, które otrzymały I i II miejsce, tj. Kłosińska Hanna, Budner Lena, Tomes Anna, Szulczewska Natalia, Kłosińska Maria, Głogowska Oliwia.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany, jego uczestnicy mieli okazję do obserwacji swoich rówieśników na scenie i konfrontowania swojego warsztatu. Nie ulega wątpliwości, że zaprezentowane przez dzieci i młodzież utwory Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry  niezmiennie „bawią ale przede wszystkim skłaniają do refleksji nad życiem i jego pięknem oraz uczą pokory wobec tego, co przynosi nam los.”

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i pamiątkowe przypinki, zaś zwycięzcy i wyróżnieni nagrody książkowe.

Biblioteka Publiczna Gminy Witonia dziękuje dyrekcji, nauczycielom  szkoły podstawowej i rodzicom za  przygotowanie młodych recytatorów oraz pomoc organizacyjną w przeprowadzeniu konkursu. Dziękujemy „Klubowi Seniora+” i jednostce OSP w Witoni za wsparcie działań towarzyszących konkursowi.

Po raz kolejny byliśmy uczestnikami wspaniałego święta poezji w gminie Witonia.  Dziękujemy uczestnikom za wspaniałe recytacje, gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym. Oczywiście trzymamy kciuki za naszych reprezentantów w dalszych etapach zmagań konkursowych.

Back to top
[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...