– „Między nieładem a niewolą” Andrzej Nowak

„Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej” – to pozycja, którą musi przeczytać każdy pasjonat nauk politycznych oraz wszyscy ci, którzy chcą zrozumieć otaczający nas świat.

Profesor Andrzej Nowak w swojej publikacji podsumowuje różne szkoły i nurty polityczne, które pojawiły się na przestrzeni wieków. Analizie zostały poddane przemyślenia zarówno starożytnych chińskich myślicieli, jak i współczesnych filozofów. Zadziwiająca jest np. koncepcja organizacji społeczeństwa i państwa przedstawiona przez Platona, brzmiąca w wielu aspektach bardziej sensownie niż te głoszone w dzisiejszych czasach.

Autor wyciąga także niebywale logiczne wnioski odnośnie do zachowania osób, które obecnie są u władzy. Z rozważań zawartych w „Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej” wyłania się postać człowieka kroczącego po równi pochyłej, który pogubił się w rozumieniu świata, polityki, prawa, wojny, pokoju oraz siebie samego. Profesor Nowak udowadnia, że rządzący naginają idee i prawo dla własnych potrzeb, a dzisiejsi filozofowie ochoczo z nimi współpracują.

Ukazana historia myśli politycznej to także historia walki myśli ateistycznej z przemyśleniami chrześcijaństwa. Jest to lektura nie tylko pouczająca, ale przede wszystkim intrygująca ze względu na swoją formę i przystępność wywodów.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/miedzy-nieladem-a-niewola-andrzej-nowak-p-1453230.html?q=mi%eadzy+nie%b3adem%2c+a+niewol%b1&sgtype=prodonecol