– „Kartka Bożonarodzeniowa”, „Witońska opowieść wigilijna” – wyniki konkursów

W dniu 13 stycznia 2023 roku nastąpiło ogłoszenie wyników świątecznych konkursów, których organizatorem była Biblioteka Publicznej Gminy Witonia, tj. plastycznego „Kartka Bożonarodzeniowa” i literackiego „Witońska opowieść wigilijna”.  Konkursy miały na celu promowanie czytelnictwa i biblioteki, szacunek dla tradycji i historii, kultywowanie polskich zwyczajów bożonarodzeniowych, rozwijanie i wspieranie aktywności twórczej mieszkańców gminy Witonia, rozwijanie wrażliwości, wyobraźni i kreatywnej twórczości  dzieci, młodzieży  i dorosłych.

Powołana przez Organizatora konkursów Komisja Konkursowa w składzie Wasiak Aneta – przewodnicząca, Baraniak Wioletta – członek, Konwerska Anita – członek, Kowalczyk Dariusz – członek zgodnie z regulaminem konkursów dokonała oceny dostarczonych prac plastycznych i literackich.

Na konkurs plastyczny „Kartka Bożonarodzeniowa” wpłynęły prace w trzech kategoriach wiekowych:

  • kategoria I – grupa dzieci w wieku 4-6 lat (oddziały przedszkolne) – 6 prac
  • kategoria II – grupa dzieci w wieku 7-9 lat (klasy I-III) – 41 prac
  • kategoria III – grupa dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat (klasy IV-VIII) – 8 prac.

Łącznie w konkursie plastycznym wzięło udział 55 uczestników.

Decyzją Komisji Konkursowej:

a/ w grupie dzieci 4-6 lat przyznano nagrody dla wszystkich uczestników konkursu, gdyż ich zdolności są na etapie kształtowania się wyobraźni, jak i umiejętności manualnych; to także pewien rodzaj zachęty do aktywnego udziału w kolejnych akcjach i konkursach. Nagrodzone prace wykonane zostały przez:

Miłosza Wiśniewskiego „Gałązka z bombkami”

Karinę Fus „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”

Kacpra Antczaka „Kartka Bożonarodzeniowa”

Filipa Kudlickiego „Kartka świąteczna”

Katarzynę Kołodziejską „Choinka”

Helenę Godlewską „Świąteczny czas”

b/ w kategorii II przyznano cztery nagrody i pięć wyróżnień;

nagrodzone prace wykonali:

Lena Budner „Kartka bożonarodzeniowa – Bałwanki”

Alan Peraj „Kartka Bożonarodzeniowa”

Antoni Pęgowski „Wesołe bałwanki

Maja Kołodziejska „Kartka bożonarodzeniowa”;

wyróżnione prace wykonali:

Antoni Barylski „św. Mikołaj w lesie”

Zofia Socha „Kartka Bożonarodzeniowa”

Julian Malczewski „Kartka świąteczna”

Filip Kominiak „Kartka Bożonarodzeniowa”

Milena Mordzak „Kartka Bożonarodzeniowa”

c/ w kategorii III – przyznano dwie nagrody i jedno wyróżnienie;

nagrodzone prace wykonali:

Nikodem Fus „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”

Natalia Stańczyk „Kartka Bożonarodzeniowa”;

wyróżnienie otrzymała praca Bartłomieja Stańczyka „Kartka Bożonarodzeniowa”.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali dyplomy i zestawy upominkowe w postaci książek, malowanek-rymowanek, kreatywnych artykułów plastycznych i biurowych, słodyczy.

Komisja Konkursowa i Organizator konkursu uhonorowali wkład pracy i zaangażowanie pozostałych uczestników pamiątkowymi dyplomami i zestawem w postaci książki oraz słodkości.

Na konkurs literacki „Witońska opowieść wigilijna” wpłynęło 7 prac od uczestników w przedziale wiekowym 10 – 14 lat.

Duch Świąt Bożego Narodzenia i ich magia przenikały w różnym stopniu wszystkie konkursowe prace. Każda z nich jest niepowtarzalna, wymagała pomysłu, dozy zapału i pracy, aby przelać ciekawe refleksje na papier. W związku z tym Komisja Konkursowa zadecydowała o nagrodzeniu wszystkich autorów tych osobliwych opowiadań, „witońskich młodych twórców literatury”.

Nagrodzeni autorzy i opowiadania w konkursie „Witońska opowieść wigilijna” to:

Amelia Godlewska „Jest taki dzień… tylko jeden raz w roku”

Nikodem Fus „Wigilia”

Bartłomiej Stańczyk „Rodzinne Święta”

Anna Tomes „O tym, co najważniejsze jest w Święta Bożego Narodzenia”

Natalia Stańczyk „Niezapominany świąteczny sen”

Jakub Szymczak „Witońska opowieść wigilijna”

Aleksandra Wysocka „Opowieść wigilijna”.

Laureaci konkursu literackiego otrzymali dyplomy i zestawy upominkowe w postaci: książki Michała Rusinka – osobistego sekretarza Wisławy Szymborskiej – poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla z roku 1996, książka zawiera imienną dedykację dla laureata konkursu i autograf Michała Rusinka, a także długopisu, karty prezentowej Empiku w wysokości 30 zł. i słodyczy.

Dyplomy i nagrody wręczyli członkowie Komisji Konkursowej.

Obydwa konkursy potwierdziły, że stworzenie pracy plastycznej i napisanie najmniejszego dzieła literackiego wymagało odwagi, sumienności i ogromnego zaangażowania.

W imieniu Organizatora konkursu Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Witonia dziękuje wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i stanęli do konkursowych zmagań. Gratuluję nagrodzonym i wyróżnionym. Dziękuję wszystkim uczestnikom, ich rodzicom i opiekunom za zaangażowanie w działania Biblioteki Publicznej Gminy Witonia. Dziękuję Dyrekcji, wychowawcom klas I-III i nauczycielom języka polskiego ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni za wsparcie organizacyjne i  merytoryczne w przeprowadzeniu konkursów, a tym samym za współpracę w promowaniu czytelnictwa.

Słowa podziękowania kieruję do członków Komisji Konkursowej za rzeczową i obiektywną ocenę nadesłanych prac.

Dziękuję Działowi Metodyki, Analiz i Szkoleń w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Witoni za wsparcie rzeczowe i finansowe w przeprowadzonych konkursach.

Na zakończenie „złote myśli” z opowiadań konkursowych.

Warto je zapamiętać na dłużej!

…to był wyjątkowy dzień, nigdy bym się nie spodziewała, że może przynieś wszystkim tyle szczęścia i radości. Wiem na pewno, że taki dzień zdarza się tylko raz w roku

„Jest taki dzień… tylko raz w roku” – autorka Amelia Godlewska

…jest to ten dzień w roku, czas magii, który będzie mi się kojarzyć z miłymi i niezapomnianymi wrażeniami. Z niecierpliwością już czekam kolejnych Świąt Bożego Narodzenia

„Wigilia” – autor Nikodem Fus

…ten nastrój i czas w gronie rodzinnym jest magiczny i niezapomniany. Szkoda tylko, że jest on tylko raz do roku, ale z drugiej strony może właśnie dlatego tak bardzo go doceniamy

„Rodzinne Święta” – autor Bartłomiej Stańczyk

…zrozumiałam, że są pewne wartości w życiu takie jak miłość, rodzina, wiara i tradycja, które należy pielęgnować i dbać o nie i wtedy są prawdziwe święta

„O tym, o najważniejsze jest w Święta Bożego Narodzenia” – autorka Anna Tomes

…najważniejszą i jedyną rzeczą, którą posiadamy jest rodzina, bez której nie wyobrażam sobie życia. I do dziś nie wiem, czy to był sen i czy naprawdę cuda się zdarzają

„Niezapomniany świąteczny sen” – autorka Natalia Stańczyk

…a teraz wracając pamięcią do tego zdarzenia możemy powiedzieć, że było to coś co nigdy później się już nie wydarzyło, ale to wszystko dzieje się na naszych oczach

„Witońska opowieść wigilijna” – autor Jakub Szymczak

…ocknęłam się pochylona nad segregatorami pełnymi dokumentów i miałam w głowie jedną myśl – jak pięknie mieć swoje miejsce w tradycyjnym świecie

„Opowieść wigilijna” – autorka Aleksandra Wysocka

Back to top
[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...