– „Ja i moje książki – to jedno. Rozważania o pisarstwie Zofii Kossak” Krystyna Heska-Kwaśniewicz Zdzisława Kossak

Ja i moje ksiązki to jedno.
Zdzisława Mokranowska Rozważania o pisarstwie Zofii Kossak to publikacja niezwykle potrzebna zarówno ze względu na pamięć o pisarce, jak i z powodu oczekiwań czytelników, którzy nierzadko mogą ulegać opiniom fałszującym znaczenie twórczości, a także często poszukują busoli wskazującej punkty orientacyjne dla interpretacji dzieł literackich, oczekują podpowiedzi na temat przydatnych w lekturze kontekstów czy wreszcie liczą na unaocznienie istotnych aspektów i wymiarów czytanych książek.
Autorki skupiły się na oświetleniu tych zdarzeń z życia pisarki, które stanowiły węzłowe punkty jej życiorysu.
Podobnie postąpiono z przywoływanymi tu utworami. Ich dobór nie jest dziełem przypadku.
Ilustrują one wypowiedzi autorek, dotykających najważniejszych dla pisarki zagadnień, zdarzeń, miejsc i ludzi.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/ja-i-moje-ksiazki-to-jedno-zdzislawa-mokranowska-p-2016874.html?q=ja+i+moje+ksi%c4%85%c5%bcki+-+to+jedno&sgtype=prodonecol