– „Historia ucieczki. Genialna przyjaciółka. Tom 3” Elena Ferrante

“Historia ucieczki” to kolejny, trzeci już tom cyklu “Genialna przyjaciółka”, który opowiada o przyjaciółkach których drogi z czasem się rozeszły. Tym razem dowiedz się, co robiły na przełomie lat 60. i 70.

Lila Cerullo i Elena Greco przyjaźnią się od dzieciństwa. Łącząca je więź jest niezwykle dynamiczna i opiera się nie tylko na sympatii, ale i współzawodnictwie. Lila w wieku szesnastu lat poślubiła Stefana Carracci – właściciela sklepu z wędlinami. Szybko przekonała się, że nie zazna szczęścia w małżeństwie i nie potrafi się podporządkować regułom panującym w patriarchalnym społeczeństwie. Porzuca więc męża (i dostatnie życie) i wraz ze swoim synkiem przeprowadza się do innej, równie podłej dzielnicy Neapolu, gdzie ciężko pracuje w fabryce, by utrzymać siebie i swoje dziecko.

Elena, która dzięki uporowi i determinacji ukończyła studia w Pizie, zostaje tymczasem sławną pisarką i lokalną bohaterką, której udało się wydostać z biedy. Jej powieść staje się bestsellerem, a Elena prowadzi spotkania autorskie ze swoimi czytelnikami. Również w jej życiu prywatnym pojawia się nieco optymizmu, wychodzi za mąż za Pietra – młodego profesora, a później na świat przychodzą ich córki – Dede i Elsa.

W tle ukazany jest przełom lat 60. i 70. ubiegłego stulecia we Włoszech. Przez kraj przetacza się fala protestów, uliczne demonstracje i bójki pomiędzy komunistami a faszystami. Pojawia się również wątek feminizmu oraz buntu bohaterek przeciwko tłamszącemu je patriarchatowi.

”Historia ucieczki” to trzecia część cyklu opowiadającego dzieje obu bohaterek i łączących je relacji. Wspólne dzieciństwo opowiedziane zostało przez Elenę Greco w części pierwszej, zatytułowanej ”Genialna przyjaciółka”, młodzieńcze lata opisane zostały przez nią w ”Historii nowego nazwiska”. Cykl kończy ”Historia zaginionej dziewczynki”.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/genialna-przyjaciolka-tom-3-historia-ucieczki-elena-ferrante?q=historia+ucieczki.+genialna+przyjaci%f3%b3ka.+tom+3&sgtype=prodonecol

Back to top
[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...