– „Historia nowego nazwiska. Genialna przyjaciółka. Tom 2” Elena Ferrante

“Historia nowego nazwiska” to kolejna po “Genialnej przyjaciółce” część opowieści o przyjaźni, zrozumieniu i tajemnicach, które trzeba zgłębić. Przekonaj się, co jeszcze skrywała znikająca Lila Cerullo.

Elena Greco dowiaduje się, że jej najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa – Lila Cerullo, w wieku sześćdziesięciu sześciu lat zrealizowała swoje największe pragnienie: zniknęła bez śladu, likwidując wszelkie dowody swojego istnienia. Nie chcąc dopuścić do wypełnienia się planu ekstrawaganckiej przyjaciółki Elena postanawia spisać historię łączącej je relacji i odnotować wszystko, co zachowało się w jej pamięci. Opowieść ta stanowi cykl czterech książek, z których druga – ”Historia nowego nazwiska” rozpoczyna się w chwili, gdy obie bohaterki mają po 16 lat i znalazły się na życiowym zakręcie.

Lila właśnie wyszła za mąż za właściciela sklepu z wędlinami – Stefana Carracci. Już podczas nocy poślubnej przekonuje się, jakimi prawami rządzi się patriarchalna społeczność ich dzielnicy. Gdy opiera się małżonkowi, ten pięścią uczy ją posłuszeństwa, co tylko umacnia jego pozycję w lokalnej społeczności.

Tymczasem Elena postanawia wyrwać się z ubogiej dzielnicy Neapolu, toteż z zapałem uczy się greki i łaciny, poznaje dzieła starożytnych filozofów i poetów, zgłębia tajniki fizyki i chemii. Dzięki ciężkiej i mozolnej pracy dziewczyna kończy liceum i wyjeżdża na studia do Pizy, gdzie podejmuje naukę na uniwersytecie i pisze rozprawy o Wergiliuszu. Pochodzenie ciągle jednakże jest jej kulą u nogi, gdyż wśród studentów wyróżnia ją zarówno niemodne ubranie, jak i dziwny akcent. Czy mimo wszystko uda jej się ukończyć studia? Jaka przyszłość czeka Elenę? Czy Lila podporządkuje się swojemu mężowi?

”Historia nowego nazwiska” to drugi tom cyklu zwanego ”Tetralogią neapolitańską”. Stanowi kontynuację wydarzeń opisanych w powieści ”Genialna przyjaciółka”. Dalsze losy Lili i Eleny zawierają ”Historia ucieczki” oraz ”Historia zaginionej dziewczynki”.

W 2018 roku HBO zrealizowało serial “Genialna przyjaciółka” na podstawie tej serii.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/genialna-przyjaciolka-tom-2-historia-nowego-nazwiska-elena-ferrante?q=historia+nowego+nazwiska.+genialna+przyjaci%f3%b3ka.+tom+2&sgtype=prodonecol

Back to top
Serdecznie zapraszamy na "Wieczór kolend i pastorałek" Więcej...         Informacja dotycząca składania wniosków na zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych Więcej...         Serdecznie zapraszamy na "Wieczór kolend i pastorałek" Więcej...         Informacja dotycząca składania wniosków na zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych Więcej...         Serdecznie zapraszamy na "Wieczór kolend i pastorałek" Więcej...         Informacja dotycząca składania wniosków na zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych Więcej...         Serdecznie zapraszamy na "Wieczór kolend i pastorałek" Więcej...         Informacja dotycząca składania wniosków na zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych Więcej...