– „Dziewczyna z lampą Tom 2” Agnieszka Olszanowska

Książka „Dziewczyna z lampą” jest drugim tomem serii „Sekretne schronisko”. Jest niezwykłą opowieścią, która przenosi czytelnika do lat 60. XIX wieku, w których kobiety podejmowały walkę o prawo do pracy zawodowej, a rodząca się nowoczesna medycyna starała się wypierać wszechobecny zabobon.

Główną bohaterką powieści jest młoda arystokratka Sabina. Dziewczyna sprzeciwia się woli ojca i nie wyraża zgody na małżeństwo z hrabią Skrzypowskim. Przybiera tożsamość swojej biednej kuzynki Kloci, by w tajemnicy uczyć się zawodu akuszerki. W zamian za udział w mistyfikacji obiecuje krewnej, że pomoże spełnić jej marzenie o zamążpójściu. Natomiast spragniony zemsty absztyfikant śledzi Sabinę i odkrywa sekrety dziewcząt.

Tymczasem Klocia przeżywa swą pierwszą miłość, a Sabina pragnie ratować życie przedwcześnie narodzonych dzieci. Nie wiedzą jeszcze, że wraz z ciotką Matyldą znalazły się w ogromnym niebezpieczeństwie. Ich pełne nadziei plany na przyszłość burzy wybuch powstania styczniowego. Wkrótce do Cyprysowa przybywa carski pułkownik, który jest zdeterminowany, by udowodnić, że pałac pomaga walczącym.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/dziewczyna-z-lampa-agnieszka-olszanowska-p-1847844.html?q=dziewczyna+z+lamp%b1&sgtype=prodonecol