– „Basia i kolega z Haiti” Zofia Stanecka

Naucz się z Basią, że odmienność może być piękna, za sprawą książki Zofii Staneckiej, z ilustracjami Marianny Oklejak, zatytułowanej „Basia i kolega z Haiti”.

Do przedszkola, do którego uczęszcza Basia, przychodzi nowy chłopiec. Pani przedstawia dzieciom nowego kolegę, mówiąc,, iż ma na imię Titi. Dodaje też, że chłopiec ma pięć lat i dopiero uczy się mówić po polsku. Dzieci przyglądają się przybyszowi z zaciekawieniem, ma bowiem zupełnie inny kolor skóry, niż one. Jego brązowa skóra wzbudza spore zainteresowanie dzieci, które szybko uznają, że jest ON przybyszem z Afryki. Ponieważ chłopiec mało mówi, trudno im dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Basia w domu podejmuje z mamą rozmowę o nowym koledze. Mama wyjaśnia dziewczynce, że chłopiec przyjechał do Polski z Haiti, wyspy w Ameryce Środkowej, które nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Mama pokazuje Basi na mapie, jak daleko od Polski znajduje się Haiti i opowiada o szkodach, jakie wyrządził jej mieszkańcom kataklizm. Opowiada o zabitych i rannych, wspomina też, że Titi stracił w trzęsieniu ziemi swoich najbliższych. Gdy Basia i inne dzieci z przedszkola poznają historię nowo przybyłego chłopca, przekonują się, że bardzo potrzebuje ON ich opieki i wsparcia.

„Basia i kolega z Haiti” to opowieść, w której autorka porusza wiele trudnych tematów. Mały czytelnik, podobnie jak Basia, po raz pierwszy styka się z problemem klęski żywiołowej i utraty bliskich. Książka jest także okazją do poruszenia tematu adopcji, a także inności i akceptacji. Basia pomaga młodym czytelnikom oswoić się z nową sytuacją i zrozumieć otaczający ich świat.

„Basia i kolega z Haiti” to jedna z przygód ciekawej świata Basi, której postać stworzyła Zofia Stanecka. Tom ten powstał w ramach współpracy z Fundacją Polska-Haiti, a jego powstanie zainspirowała założycielka fundacji, Zofia Pinchinat-Witucka.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/basia-i-kolega-z-haiti-marianna-oklejak-p-249401.html?q=basia+i+kolega+z+haiti&sgtype=prodonecol

Back to top
Dożynki 2022 – wideorelacja : Obejrzyj tutaj.         Zaproszenie do wspólnego świętowania! Więcej...         Informacja dotycząca składania wniosków na zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych Więcej...         Dożynki 2022 – wideorelacja : Obejrzyj tutaj.         Zaproszenie do wspólnego świętowania! Więcej...         Informacja dotycząca składania wniosków na zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych Więcej...         Dożynki 2022 – wideorelacja : Obejrzyj tutaj.         Zaproszenie do wspólnego świętowania! Więcej...         Informacja dotycząca składania wniosków na zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych Więcej...         Dożynki 2022 – wideorelacja : Obejrzyj tutaj.         Zaproszenie do wspólnego świętowania! Więcej...         Informacja dotycząca składania wniosków na zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych Więcej...