– Za nami tegoroczne Święto Miodu …

Święto Miodu „Jak pszczoły do ula” w Witoni jak co rocznie odbyło się w pierwszą niedzielę lipca,
która w tym roku przypadła na dzień 7 lipca.  Przed mszą świętą odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy, podczas której Przewodniczący Rady Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi pan Jan Ramięga wygłosił krótką prelekcję na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i konieczności ich ochrony. Pan Jarosław Wasiak Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej z siedzibą w Witoni przypomniał rys historyczny święta miodu zapoczątkowanego 14 lat temu oraz podziękował za dotychczasową współpracę z Wójtem Gminy Witonia panem Mirosławem Włodarczykiem.  

W samo południe, rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym, którą celebrował Kapelan Pszczelarzy Diecezji Łowickiej Ksiądz Jacek Marciniak a koncelebrował ks. Bogdan Skóra.  O godzinie 13.30 nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy. Po oficjalnym przywitaniu wszystkich przybyłych gości i uczestników imprezy przez Dyrektor GOKSiR p. Magdalenę Kluskę, przemówienie wygłosił Wójt Gminy Witonia Mirosław Włodarczyk, który podziękował wszystkim pszczelarzom za dotychczasową współpracę oraz osobom wspierającym organizację Święta zarówno finansowo jak i rzeczowo tj. radnym i sołtysom, panu Jarosławowi Wasiakowi – Prezesowi Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej oraz pszczelarzom (panu Zbigniewowi Bielawskiemu, panu Stanisławowi Marciszewskiego, panu Markowi Szymańskiemu, panu Błażejowi Basińskiemu, panu Wiesławowi Rząckiemu, panu Januszowi Kubatko, panu Rajmundowi Ilskiemu, panu Stanisławowi Sobczyńskiemu, panu Przemysławowi Kaczmarkowi, panu Grzegorzowi Stegendzie, panu Ryszardowi Tyczyńskiemu), panu Stanisławowi Katuszy właścicielowi zakładu rzeźniczo-wędliniarskiego, panu Piotrowi Galentowi właścicielowi firmy  „Galent” Hurtowa Sprzedaż warzyw i owoców oraz Staroście Powiatu Łęczyckiego panu Januszowi Mielczarkowi. Szczególne podziękowania za wsparcie Gminy Witonia Pan Wójt skierował do Wiceministra Obrony Narodowej, Posła na Sejm pana Pawła Bejdy oraz Posła na Sejm RP pana Tadeusza Woźniaka. Za wszelkie inicjatywy i zaangażowanie podziękowania trafiły również do Prezesa Zarządu Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie pana Tomasza Klimeckiego,  Wiceprezes Zarządu ds. Ryzyka Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie panią Katarzynę Lasotę – Furmańską, Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-Handlowych Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie panią Iwonę Kopeć-Magdę, Dyrektor Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie o/Witonia panią Renatę Wojtczak, Dyrektor Regionalnego ds. Łączeniowych Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie panią Zofię Klarzak, Dyrektora Handlowego Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie pana Tomasza Netkowskiego. Za dotychczasową współpracę podziękowano również Burmistrzowi Miasta Grabów panu Mariuszowi Jagielskiemu, pani Annie Kornat Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łęczycy, pani Darii Kondak Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęczycy, panu Stanisławowi Pytlińskiemu z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, pani Wioletcie Baraniak Skarbnik Gminy Witonia, oraz panu Wiesławowi Surlitowi.  Pan Wójt podziękował także instytucjom, które wsparły organizację imprezy tj. Dyrekcjom, pracownikom, Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni, nauczycielkom przygotowującym dzieci i młodzież do występów ze Szkoły Podstawowej, Klubowi Samopomocy „Stara Szkoła”, Klubowi Seniora+, Kołom Gospodyń Wiejskich z Anusina, Gołocic, Gledzianówka, Romartowa, Ziemi Witońskiej), Ochotniczej Straży Pożarnej w Romartowie, artystom i zespołom występującym podczas święta miodu. Po podziękowaniach i przemówieniach Dyrektor GOKSiR zaprosiła wszystkich uczestników festynu do konkursu organizowanego przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, który polegał na wypełnieniu ankiety i prawidłowym rozwiązaniu krzyżówki. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się tuż przed występem zespołu Aplauz Dance, gdzie zostały wylosowane 3 nagrody ufundowane przez Bank tj. vouchery do sklepu Mediaexpert: I nagroda 1 000 zł, II nagroda 800 zł i III nagroda 500 zł.

W części rozrywkowo-artystycznej, na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Witoni, dzieci z oddziału 0a i 0b ze Szkoły Podstawowej w Witoni im. św. Jadwigi Królowej Polski, Dziecięcy zespół wokalno-taneczny „Witonianki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Witoni oraz Klub Seniora + w Witoni.

Następnie na witońskiej scenie kolejno zaprezentowali się: Zespół Aplauz Dance, Ewa Olczak i Dj Grześ który poprowadziła zabawę taneczną. Artyści porwali do tańca licznie zgromadzoną publiczność, która mimo deszczu bawiła się do końca imprezy.

Podczas imprezy nie zabrakło stoisk zawodowych pszczelarzy. Odbyły się kiermasze wyrobów pszczelarskich oraz degustacja miodu. Skosztować można było kiełbaski, kaszanki z grilla oraz żurku.  Uczestnicy festynu mogli skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Ziemi Witońskiej, Koło Gospodyń z Anusina, Koło Gospodyń z Romartowa, Koło Gospodyń z Gołocic i Koło Gospodyń z Gledzianówka. Swoje stoiska wystawili również m.in: Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, Zakład Karny w Garbalinie, Inspektorat Weterynarii w Kutnie oraz instytucje działające na terenie gminy: Klub Samopomocy „Stara Szkoła” oraz Klub Seniora +. Na najmłodszych czekały liczne zjeżdżalnie, popcorn, gofry, wata cukrowa i lody.

Autor: GOKSiR w Witoni

Fotorelacja:

Back to top
[INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Torowej, Budek i Kostusina Więcej...         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Dworcowej i ul. Królewskiej Więcej...[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [PROMOCJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Rodzinnie, aktywnie, wesoło – półkolonie w Gminie Witonia Więcej...         [INFORMACJA] Nowy harmonogram odbioru odpadów Więcej...         [INFORMACJA] Dalsze informacje w sprawie inwestycji „Budowa przedszkola w Witoni" Więcej...                         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Torowej, Budek i Kostusina Więcej...         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Dworcowej i ul. Królewskiej Więcej...[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [PROMOCJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Rodzinnie, aktywnie, wesoło – półkolonie w Gminie Witonia Więcej...         [INFORMACJA] Nowy harmonogram odbioru odpadów Więcej...         [INFORMACJA] Dalsze informacje w sprawie inwestycji „Budowa przedszkola w Witoni" Więcej...                         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Torowej, Budek i Kostusina Więcej...         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Dworcowej i ul. Królewskiej Więcej...[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [PROMOCJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Rodzinnie, aktywnie, wesoło – półkolonie w Gminie Witonia Więcej...         [INFORMACJA] Nowy harmonogram odbioru odpadów Więcej...         [INFORMACJA] Dalsze informacje w sprawie inwestycji „Budowa przedszkola w Witoni" Więcej...                         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Torowej, Budek i Kostusina Więcej...         [INFORMACJA] Przerwy w dostawie wody dla ul. Dworcowej i ul. Królewskiej Więcej...[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [PROMOCJA] Teraz możesz poznać historię i zabytki gminy Witonia w zakładce "Historia" dostępnej pod menu "O Gminie" lub tutaj         [INFORMACJA] Rodzinnie, aktywnie, wesoło – półkolonie w Gminie Witonia Więcej...         [INFORMACJA] Nowy harmonogram odbioru odpadów Więcej...         [INFORMACJA] Dalsze informacje w sprawie inwestycji „Budowa przedszkola w Witoni" Więcej...