– Rekonstrukcja historyczna „Powstanie styczniowe – zwycięstwo ducha”

W dniu 5 listopada br. w Gminie Witonia, odbyło się widowisko plenerowe „Rekonstrukcja Historyczna Powstanie Styczniowe – zwycięstwo ducha”. Zostało ono zorganizowane z okazji 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w ramach realizacji przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zadania projektowego „Śladami Rocznic Historycznych – Powstanie Styczniowe”, które dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Inscenizację plenerową przygotowała Grupę Rekonstrukcji Historycznej Partia Powstańcza Józefa Oxińskiego z Czastar. Uroczystość rozpoczęła się korowodem przez ulice Witoni z udziałem Wójta Gminy Witonia, Radnych i Sołtysów Gminy, dyrektorów i kierowników jednostek podlegających gminie, pracowników Urzędu Gminy, zaproszonych gości, grup rekonstrukcyjnych, pocztów sztandarowych (Ochotniczej Straży Pożarnej w Witoni oraz Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni), mieszkańców gminy. Kostiumy i rekwizyty stanowiły niezwykle ważny element marszu…była to chwila ciszy, zadumy oraz hołd złożony powstańcom za walkę o wolną ojczyznę.  W Kościele parafialnym odbyła się uroczysta msza św. celebrowana przez księdza proboszcza Bogdana Skórę oraz Wikariusza w Parafii św. Jana Chrzciciela ks. Sebastiana Antosika. Po mszy dalsza część obchodów odbyła się za budynkiem Urzędu Gminy. Jako pierwsza głos zabrała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witoni p. Magdalena Kluska witając w imieniu Wójta Gminy Witonia Pana Mirosława Włodarczyka, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego – Pani Anny Stolarczyk, Kierownika Klubu Seniora + – pani Anny Florczyk – partnerów działania projektowego wszystkich przybyłych gości, mieszkańców i przyjaciół Gminy Witonia, miłośników i pasjonatów historii, szczególnie tej lokalnej. Kolejno głos zabrały p. Anna Stolarczyk przybliżając rys historyczny Powstania Styczniowego oraz pani Anna Florczyk przedstawiając informację na temat realizowanego działania projektowego. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Witonia oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczyli nas Poseł na Sejm RP pan Piotr Polak, Poseł na Sejm RP pan Marek Matuszewski, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego pan Zbigniew Linkowski, Kierownik Wielkopowierzchniowego Wielobranżowego Składu Materiałowego w Kutnie – major Tomasz Kępiński – Lubczyński.

Po wystąpieniach gości, zespoły działające przy GOSKIR w Witoni (Śpiewaczy Witonianki oraz Dziecięcy Zespół Taneczno-Wokalny „Witoniańki”) wykonały utwór „Marsz, marsz Polonia”, powstańczą pieśń bojową, która zachęcała do opuszczenia domu i zagrzewała do walki o wyzwolenie Polski.

Pieśń dała początek rozpoczęcia rekonstrukcji. Fantastyczne, perfekcyjnie przygotowane widowisko zgromadziło mimo deszczu sporą publiczność. Rewelacyjnie odwzorowane kostiumy, atmosfera, scenografia, scenariusz i inscenizacja przeniosła widzów do czasów, kiedy nasi przodkowie walczyli o wolność w Powstaniu Styczniowym. To wszystko razem stworzyło wspaniałą oprawę wizualną, która wzmocniła dramatyzm i autentyczność rekonstrukcji.

W trakcie i po widowisku uczestnicy wydarzenia oraz grupy rekonstrukcyjne mogły skosztować pysznego barszczu z kiełbaskami przygotowanego przez pracowników Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni,  oraz różnorodnych i wybornych potraw przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy (KGW Anusin, Romartów, Gołocice, Gledzianówek, Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Witońskiej).

Na uczestników projektu czekały również gadżety promocyjne w postaci magnesów, kubków, kotylionów i przypinek z motywem Powstania Styczniowego.

Realizatorem rekonstrukcji – działania projektowego był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Witoni w partnerstwie z Biblioteką Publiczną Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego i „Klubem Seniora+” w Witoni. Działanie zostało objęte honorowym patronatem Wójta Gminy Witonia.

Autor: GOKSIR w Witoni

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”

Rekonstrukcja w ramach realizacji zadania projektowego „Śladami Rocznic Historycznych – Powstanie Styczniowe”

Back to top
[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...