Motywem przewodnim dożynek był polski rolnik, doskonałym jego przykładem jest postać chłopa w sukmanie ofiarowującego dzieciątko, przedstawionego na obrazie Władysława Barwickiego. Rolnik, który zarówno w czasach wojny jaki i pokoju, dzięki swoim plonom jest nie tylko karmicielem całego narodu, ale także obrońcą naszej wolności. Obraz przedstawia alegorię Polski, odzianej w królewskie szaty kobiety powstającej z tronu w proroczym geście. Nad kobietą symbolizującą Polskę znajduje się orzeł, a u samego szczytu obrazu unosi się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z postaciami Świętych Patronów Polski, jednym z nich jest Św. Stanisław, biskup i męczennik. Po prawej stronie obrazu możemy dostrzec postać Józefa Piłsudskiego, trzymającego w ręku biało czerwoną flagę, a obok niego chłopca w stroju krakowiaka wręczającego Polsce symbole władzy, czyli buławę i jabłko. Natomiast w lewej części obrazu znajduje się grupa złożona z przedstawicieli szlachty i Wojska Polskiego.
Po ciężkiej pracy na polu i żniwach przyszedł czas na podsumowanie tegorocznych plonów i odpoczynek. Czas podziękowania za plony, czyli Dożynki Parafialno-Gminne w Gminie Witonia odbyły się w dniu 8 września 2024 r. O godz. 11:45 wyruszył korowód dożynkowy, w tym Poczet Sztandarowy Koła Łowieckiego nr 420 „Słowik” w Łodzi, chorągiew kościelna ,, Świętego Izydora” (patrona rolników) Orkiestra Dęta OSP, starostowie dożynek, zaproszeni goście, gospodarz gminy oraz komitety wieńcowe.
Chleb z tegorocznych plonów oraz wieńce dożynkowe przyniesione przez starościnę Katarzynę Jatczak-Kamińską oraz starostę Bartłomieja Maciejewskiego zostały przywitane i wprowadzone przez księdza Proboszcza Bogdana Skórę do kościoła, gdzie w trakcie Mszy Świętej w intencji rolników zostały poświęcone. Po mszy sprzed kościoła ruszył tradycyjny korowód dożynkowy, który poprowadziła orkiestra na boisko szkolne gdzie odbyła się część obrzędowo-artystyczna. Głos zabrała dyrektor GOKSiR w Witoni Magdalena Kluska, witając rolników, wszystkich zaproszonych gości oraz dokonując uroczystego otwarcia. Następnie nastąpiła część obrzędowa. Na ręce Wójta Gminy Witonia – Mirosława Włodarczyka, starostowie dożynek, jak nakazuje tradycja, wręczyli upieczony chleb z mąki z tegorocznych zbiorów jako owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia, radości, sytości i szczęścia prosząc, aby jako gospodarz gminy dzielił go równo i sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło. Przyjmując chleb, Wójt Gminy wyraził uznanie i podziękował rolnikom za Ich trud i całoroczną pracę. Zgodnie z tradycją jako znak gościnności, przyjaźni i wspólnoty, dożynkowy chleb podzielono między wszystkich obecnych.
Wójt w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie rolnictwa, pracy rolników, sadowników, oraz pszczelarzy mówiąc: „W dniu dożynek spoglądam w szczególności na nas rolników, dla których to właśnie ziemia jest warsztatem ciężkiej pracy a chleb jej ukoronowaniem, symbolem dostatku i pomyślności. Niech tego chleba nikomu nie zabraknie”.
Po przemówieniu podziękował starostom, księdzu proboszczowi, radnym i sołtysom Gminy Witonia, ochotniczym strażom pożarnym, leśnikom, Kołu Łowieckiemu „Słowik”, pszczelarzom, pocztom sztandarowym, delegacjom sołectw za wypieczone bochny chleba, komitetom organizacyjnym za przygotowanie wieńców (przygotowanych przez sołectwa: Anusin, Romartów, Gledzianówek, Szamów, Kuchary, Gołocice, Oraczew, Gledzianów, Koło Gospodyń Wiejskich Ziemi Witońskiej, Klub Samopomocy „Stara Szkoła”, Klub „Seniora+” i kołom gospodyń z Romartowa, Anusina, Gledzianówka, Gołocic i Witoni za przygotowanie potraw i klubom samopomocy i seniora +, sołectwu Anusin, Szamów, Romartów za przygotowanie witaczy dożynkowych, oraz sołectwu Gołocice za przygotowanie dekoracji ołtarza ponadto pracownikom urzędu gminy, kierownikom i pracownikom GOPS-u, biblioteki, instytucjom wspierającycm organizację dożynek: Dyrektor GOKSIR, Klubowi Samopomocy „Stara Szkoła”, Klubowi „Seniora+”, dyrekcjom i pracownikom szkoły podstawowej, dyrekcji i pracownikom Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, orkiestrze dętej OSP za oprawę muzyczną i występującym zespołom, wystawcom, sponsorom p. Stanisławowi Katuszy i p. Piotrowi Galentowi.
Szczególne podziękowania zostały wręczone pułkownikowi Jackowi Jarzynie – wykładowcy Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz młodszemu chorążemu Karolowi Kulikowi instruktorowi Organizacji „Patriota”.
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście, dziękując za całoroczny trud i składając rolnikom serdeczne życzenia. Swoje przemówienia wygłosili: senator RP p. Przemysław Błaszczyk, Dyrektor Biura Poselskiego Posła Tadeusza Woźniaka p. Janusz Kołodziejski, Poseł na Sejm RP
p. Marek Matuszewski oraz Starosta Powiatu Łęczyckiego p. Janusz Mielczarek.
Przy współpracy z Rejonowym Bankiem Spółdzielczym w Lututowie w tym roku po raz kolejny odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Poprzez głosowanie uczestników imprezy wybrano miejsca I-III. Najwięcej głosów zebrało Sołectwo w Gołocicach zdobywając tym samym I miejsce
i voucher o wartości 800 zł, na II miejscu (voucher o wartości 500 zł) uplasowało się Sołectwo w Gledzianówku a na III (voucher na 300 zł) Koło Gospodyń Wiejskich Ziemi Witońskiej. Fundatorem głównych nagród był Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Nagrody dla wszystkich komitetów w wysokości 300 zł zostały ufundowane przez radnych i sołtysów Gminy Witonia.
W części artystycznej wystąpili: Zespół śpiewaczy „Witonianki”, Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Łęczycanie”, Grupa Tańca Nowoczesnego „OLD-KIE” Grupa Tańca Nowoczesnego „KIE” reprezentujące ARTI-KATEHERINA DANCE STUDIO, orkiestra Dęta OSP Witonia, Dziecięcy Zespół wokalno-taneczny „Witonianki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Witoni, soliści Klaudia Florczyk i Kacper Kita. Gwiazdami sceny byli Zespół Impress oraz Zespół Cover.
Podczas dożynek można było skosztować kiełbasy i kaszanki z grilla, żurku oraz pysznych ciast
i potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Anusina, Romartowa, Gołocic, Gledzianówka, Witoni (KGW Ziemi Witońskiej) oraz Byszewa (KGW ByszeWianki). Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z miodem przygotowane przez lokalnych pszczelarzy, wyroby rękodzielnicze przygotowane przez Klub Samopomocy „Stara Szkoła” i „Klub Seniora+”. Najmłodsi uczestnicy również mogli znaleźć coś dla siebie: liczne dmuchańce, trampoliny, stoiska z lodami, popcornem, watą cukrową oraz zabawkami.
Piękna słoneczna pogoda sprzyjała świętowaniu.
Autor: GOKSiR w Witoni