– Genialny samouk – Ignacy Kamiński , lokalny patriota, znakomity rzeźbiarz i urodzony gawędziarz – promocja projektu, biblioteki i czytelnictwa na dożynkach gminno-parafialnych 2023 w duchu Powstania Styczniowego

W niedzielę, 3 września 2023 społeczność gminy i parafii ziemi witońskiej świętowała dożynki gminno-parafialne, jedno z najstarszych i najważniejszych świąt wiejskich w Polsce. Obchodzone są na przełomie lata i jesieni, kiedy plony zbóż, owoców i warzyw są już zebrane. Święto to ma korzenie sięgające wieków i ma na celu podziękowanie za obfite plony oraz błogosławieństwo na przyszły rok.

Biblioteka Publiczna Gminy Witonia im. Ignacego Kamińskiego miała także swój  udział w tej uroczystości, która podtrzymuje to co najpiękniejsze, naszą tożsamość i tradycje naszych przodków.

Na stoisku biblioteki zostały zaprezentowane prace lokalnych „artystów amatorów”. W nawiązaniu do 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego wystawiono książki, czasopisma znajdujące się
w zbiorach biblioteki, których autorzy opowiadają o tym największym w XIX wieku i najdłużej trwającym zrywie niepodległościowym narodu polskiego.

Przy tej okazji warto przypomnieć lokalny wymiar Powstania – jego przebieg i uczestników
na obszarze dzisiejszego powiatu łęczyckiego i gminy Witonia.

Oto co pisze  na ten temat  Jarosław Kita w  Dziejach Witoni i  Gminy Witonia (do roku 1939).:  

„(…) Prawdopodobnie dzięki naturalnym warunkom terenu zawdzięczało powstanie to,
że trwało ono stosunkowo długo, bo aż do 14 czerwca 1864 r. W przypadku samej Gminy Witonia warunki naturalne nie były już tak sprzyjające powstańcom jak w skali całego powiatu. Na jej obszarze dominowały przede wszystkim użytki rolne, a lasy stanowiły tylko niewielki procent.

(…) W dniu 28 stycznia 1863 roku przez Witonię, przemieszczali się w drodze z Kutna
do Łęczycy członkowie Tymczasowego Rządu Narodowego: Oskar Awejde, Jan Majkowski, ksiądz Karol Mikoszewski i Józef K. Janowski. Przez obszar Gminy od czasu do czasu przechodziły różne formacje powstańcze i ścigające je jednostki rosyjskie. W lipcu 1863 roku tzw. partia łęczycka, pod dowództwem Roberta Skowrońskiego, wycofująca się po bitwach pod Walewicami i Balkowem, stoczyła potyczkę pod Kterami. Była to jedyna potyczka podczas całego powstania, która miała miejsce na interesującym nas terenie. W świetle akt wojennego naczelnika powiatu łęczyckiego można wskazać na kilku uczestników powstania styczniowego pochodzących z miejscowości leżących w Gminie Witonia, którzy w 1866 roku oddani byli pod nadzór policyjny. Byli to Józef Łaziński, mający wówczas 31 lat, a będący ekonomem ze wsi Gledzianów; 30-letni Maciej Cieślak, służący jako stangret w majątku Oraczew należącym
do ziemianina Sojeckiego. Ponadto Kazimierz Wołyński, mieszkaniec Strzegocina, ciężko ranny w walce, leczył się w Zgierzu, a po dojściu do zdrowia, zbiegł za granicę”.

Dożynkowe stoisko biblioteki to popularyzacja czytelnictwa i działalności biblioteki, którym towarzyszyła promocja projektu pn. Genialny samouk – Ignacy Kamiński, lokalny patriota, znakomity rzeźbiarz i urodzony gawędziarz, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie
w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Edycja 2023
.

Na stoisku przygotowaliśmy galerię wspaniałych zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych w ramach zrealizowanych działań projektowych. A przed nami kolejne, m.in.: trwający konkurs fotograficzny „Śladami Ignacego Kamińskiego”, wystosowany apel  o bezpłatne udostępnienie pamiątek związanych z osobą Ignacego Kamińskiego czy przygotowywane: mobilny quest  i prelekcja
z Ignacym Kamińskim w roli głównej.

Z tej okazji przygotowaliśmy dodatkowo konkurs „Krzyżówkę”, który sprawdzał wiedzę nt. patrona biblioteki – IGNACEGO KAMIŃSKIEGO, bowiem w dniu 30 czerwca 2023 r. Uchwałą Nr LXIII/335/23 Rady Gminy Witonia Bibliotece Publicznej Gminy Witonia  nadano imię Ignacego Kamińskiego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas lokalnej odsłony Narodowego Czytania w Gminie Witonia.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli bibliotece zorganizować różnorodne
i barwne stoisko , a także dziękujemy tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, podziwiali prezentowane prace i uczestniczyli w proponowanych aktywnościach.

Back to top
[PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...                 [PROMOCJA] Film promocyjny Gminy Witonia Zobacz         [INFORMACJA] Dodatek osłonowy. Sprawdź         [INFORMACJA] Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych Więcej...         [INFORMACJA] INFORMACJA o sprzedaży węgla” Więcej...         [KONKURS] Konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” 2024 Więcej...